Charakterystyka
Calcium-Sandoz + Vitaminum C to lek stosowany w profilaktyce i leczeniu następstw niedoborów wapnia i witaminy C w organizmie.
Skład
Substancjami czynnymi są wapnia laktoglukonian, węglan wapnia, kwas askorbowy (witamina C). Jedna tabletka musująca zawiera 260 mg jonów wapnia (1,0 g wapnia laktoglukonian + 0,327 g węglan wapnia), 1,0 g kwasu askorbowego.
Substancje pomocnicze: sacharyna sodowa, makrogol 4000, sacharoza, sodu wodorowęglan, kwas cytrynowy bezwodny, beta-karoten, aromat gorzki (Grade PO 430/02), aromat cytrynowy (Grade 987.323 P05.51).
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano ww ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Tabletkę musującą rozpuścić w szklance wody.
Dorośli i dzieci powyżej 7 roku życia: 1 tabletka musująca dziennie.
Dzieci w wieku od 3 do 7 lat: 1/2 tabletki musującej dziennie.
Niemowlęta: zgodnie z zaleceniami lekarza.
Działanie
Calcium Sandoz + Vitamin C uzupełnia poziom wapnia i witaminy C w organizmie. Wapń jest jednym z podstawowych składników mineralnych dla organizmu człowieka. Wapń jest istotnym składnikiem kości. Jest niezbędny do utrzymania równowagi elektrolitowej oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. mięśni, serca. Kwas askorbowy (witamina C) jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Jest niezbędna do wielu procesów zachodzących w organizmie, w tym dla prawidłowego wytwarzania kolagenu, tkanki chrzestnej, zębiny, elastyny, odbudowy tkanek i detoksykacji organizmu.
Wskazania
Calcium-Sandoz + Vitaminum C stosowany jest w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na wapń i witaminę C: w okresie spadku odporności organizmu, w przebiegu chorób zakaźnych, w okresie rekonwalescencji.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować Calcium-Sandoz + Vitaminum C:
- uczulenie na substancje czynne lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli u pacjenta stwierdzono choroby lub schorzenia powodujące zwiększone stężenie wapna we krwi (hiperkalcemię) lub zwiększone wydalanie wapnia w moczu (hiperkalcurię),
- jeśli pacjent ma zwapnienie nerek lub kamicę nerkową,
- jeśli u pacjenta stwierdzono niedokrwistość syderoblastyczną, hemochromatozę,
- wrodzony niedobór enzymu dehydrogenazy giukozo-6-fosforanowej w krwinkach czerwonych.